Witamy na platformie
Wejście do serwisu dla farmaceutów Sanofidlaaptek.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.

Oświadczam, że jestem farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
TAK
NIE

Infekcje wirusowe: wiele możliwości leczenia

21-01-2016

Autor: 
Edyta Hetmanowska

Co wiesz na temat leczenia grypy i przeziębienia - poznaj odpowiedzi.

 

1. Jakie pytania należy zadać choremu, aby odróżnić przeziębienie od grypy?

Jak szybko rozwinęła się infekcja?

Grypa ma inny przebieg niż przeziębienie. Grypa rozpoczyna się gwałtownie, podczas, gdy przeziębienie zwykle poprzedzone jest 1–2 dniami złego samopoczucia, a nasilenie objawów narasta stopniowo. Przeziębienie ma zwykle łagodniejszy przebieg.

 

Czy infekcji towarzyszy wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle głowy czy dreszcze?

Grypa najczęściej wiąże się z takimi objawami jak wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz dreszcze. W przypadku przeziębienia gorączka nie jest zbyt wysoka, a bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz dreszcze pojawiają się rzadko.

 

Czy chory ma duży katar?

Katar jest objawem charakterystycznym dla przeziębienia i jest zwykle bardziej nasilony w przebiegu przeziębienia niż przy grypie.

 

Czy infekcji towarzyszy uczucie rozbicia, osłabienia?

Grypie towarzyszy silne uczucie rozbicia, osłabienia i zmęczenia. W przypadku przeziębienia zwykle nie jest to uczucie zbyt nasilone.

 

Źródła:

1.Mejza F. Grypa i przeziębienie. http://grypa.mp.pl/grypasezonowa/show.html?id=61825 – dostęp z dnia 27.10.2015

2.Mejza F. Przeziębienie. http://grypa.mp.pl/przeziebienie/61668,przeziebienie – dostęp z dnia 27.10.2015

 

 

2. Co jest lekiem pierwszego wyboru w przeziębieniu?

W objawowym leczeniu przeziębienia stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, leki obkurczające błonę śluzową nosa, leki przeciwkaszlowe, mukolityczne oraz preparaty wykrztuśne. Według rekomendacji, w zwalczaniu gorączki zaleca się  stosowanie ibuprofenu lub/i paracetamolu, jeżeli towarzyszy jej wyraźny dyskomfort i ogólne złe samopoczucie. Ponadto, jeżeli przy wysokiej gorączce występują objawy zapalenia np. ból, wysięk, obrzęk, przekrwienie, ibuprofen należy stosować jako pierwszy.

 

Źródła:

1. Hryniewicz W i inni. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2010. Narodowy Program Antybiotyków, http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/RekomendacjeA42009.pdf  - dostęp z dnia 21.10.2015

2. Albrecht P. Co robić z przeziębieniem? Leczenie objawowe zakażeń górnych dróg oddechowych http://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/show.html?id=122071 – dostęp z dnia 27.10.2015

3. Denys A. Zakażenia wirusowe. Wielka Interna Pulmonologia cz. I pod red. Antczaka A. Medical Tribune Polska. Warszawa 2010: 206 -221

 

3. W jakich wskazaniach może być stosowany Modafen GRIP?

Dostępny bez recepty Modafen GRIP stosowany jest w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy z towarzyszącym przekrwieniem błony śluzowej w tym bólem, bólem głowy, gorączką, bólem gardła, niedrożnością nosa i zatok.

 

Źródło: Charakterystyka Produktu Leczniczego Modafen Grip, 11/2015

 

4. W jakich wskazaniach może być stosowany Modafen Extra GRIP?

Dostępny bez recepty Modafen EXTRA GRIP stosowany jest w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak: gorączka, ból głowy, niedrożność nosa i zatok obocznych nosa, bóle stawowo-mięśniowe.

 

Źródło: Charakterystyka Produktu Leczniczego Modafen Extra Grip, 04/2015

 

5. Jakie są przeciwwskazania do stosowania fenylefryny?

Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania fenylefryny to: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, jaskra. Należy zachować ostrożność u pacjentów z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, rozrostem gruczołu krokowego oraz podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Substancji nie powinno się stosować u dzieci.

 

Źródło: Fenylefryna (opis profesjonalny). http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=307 – dostęp 02.12.2015

 

6. Jakie są przeciwwskazania do stosowania pseudoefedryny?

Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania pseudoefedryny to: nadciśnienie tętnicze, schorzenia serca, choroba niedokrwienna serca, stosowanie inhibitorów MAO w ciągu ostatnich 14 dni. Należy zachować ostrożność u pacjentów z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, jaskrą, rozrostem gruczołu krokowego. Farmaceuta powinien także zapytać pacjenta o ciężkie zaburzenia czynności wątroby i nerek.

 

Źródło: Pseudoefedryna (opis profesjonalny). http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=699 – dostęp 02.12.2015

 


SAPL.IBU.15.11.1001