Witamy na platformie
Wejście do serwisu dla farmaceutów Sanofidlaaptek.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.

Oświadczam, że jestem farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
TAK
NIE

Magnez: pierwiastek ważny dla ciężko pracujących i zestresowanych

28-06-2016

Autor: 
Edyta Hetmanowska

 

Do apteki przychodzi młody mężczyzna, który mówi, że ma dużo nauki, jest zmęczony i zestresowany. Co może polecić mu farmaceuta?

 

Do apteki przychodzi mężczyzna w wieku 19-23 lata. Skarży się, że ma bardzo dużo nauki, zbliża się sesja i cała sytuacja jest dla niego stresująca, a dodatkowo czuje się przemęczony, gdyż wieczorami pracuje dorywczo. Chce kupić lek z magnezem, bo tak poradził mu lekarz rodzinny.

 

Farmaceuta wyjaśnia, że pod wpływem stresu zostają aktywowane mechanizmy, które mają za zadanie przygotować organizm do wysiłku: wydzielają się hormony stresu (adrenalina i kortyzol), wzrasta ciśnienie tętnicze i stężenie glukozy we krwi, następuje przyspieszenie pracy serca, pojawia się też dyskomfort psychiczny.  Podczas reakcji organizmu na stres dochodzi także do zwiększonej utraty magnezu wraz z moczem oraz do zaburzenia mechanizmów oszczędzających magnez: zmniejsza się wydzielanie insuliny i zwiększa wydalanie tauryny. Czyli reakcja organizmu na stres sprzyja niedoborom magnezu. Z kolei niedobór magnezu sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na stres. W taki sposób tworzy się „błędne koło stresu”.

 

Farmaceuta może polecić pacjentowi lek OTC z dobrze przyswajalnym związkiem magnezu, np. mleczanem magnezu w Magne B6. Tłumaczy, że magnez zawarty w leku uzupełnia niedobór magnezu, co może łagodzić takie objawy, jak: przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, nerwowość, a także sprzyja wyrwaniu się z „błędnego koła stresu”. 

 


 

Źródła:

1. Durlach J. Magnez w praktyce klinicznej. 2.1. Niedobory magnezu wynikające ze stresu. PZWL. Warszawa 1991: 146-153.

2. Sienkiewicz-Jarosz H. Bieńkowski P. Niedobory magnezu jako czynnik ryzyka wybranych schorzeń układu nerwowego – znaczenie reakcji na stres. Terapia. Reprint z nr. 3/2016: 1-7.

3. Ranade VV. Somberg JC. Bioavailability and Pharmacokinetics of Magnesium After Administration of Magnesium Salts to Humans. Am J Ther 2001; 8(5): 345-57.

4. ChPL Magne B6, zatw. 02/2016.


 

SAPL.MGP.16.05.0641