Witamy na platformie
Wejście do serwisu dla farmaceutów Sanofidlaaptek.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.

Oświadczam, że jestem farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
TAK
NIE

Suplementy a leki w regeneracji wątroby

05-10-2015

Autor: Alicja Dusza
Ekspert: dr Anetą Cybulą-Walczak

 

Czy warto stosować leki wspomagające pracę wątroby? O tym z dr Anetą Cybulą-Walczak z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Alicja Dusza.

Fot. Thinkstock / Getty Images

Jaka jest różnica pomiędzy lekami a suplementami diety stosowanymi w regeneracji wątroby?
Suplementy to substancje uzupełniające dietę. Wspomagają funkcję poszczególnych narządów, ale nie leczą. Leki wpływają na procesy chorobowe np. w przypadku chorób wątroby wpływają na jej regenerację. 

 

Kiedy zatem warto stosować leki wspomagające pracę wątroby?
Gdy wiemy, że narząd ten narażony jest na działanie szeroko pojętych czynników toksycznych. Do nich m.in. zaliczamy wirusy wywołujące zapalenia wątroby HAV, HBV, HCV, CMV, EBV. W sytuacji stosowania leków o udowodnionej hepatotoksyczności. Leki wspomagające pracę wątroby pomagają komórkom wątrobowym w procesie regeneracji w przypadku stłuszczenia wątroby i to zarówno spowodowanego złą dietą jak i alkoholem.

 

Jaki wpływ na pracę wątroby mają fosfolipidy?
Fosfolipidy są niezbędnymi składnikami wszystkich błon komórkowych, w tym hepatocytów, czyli komórek wątrobowych. Niezależnie od pierwotnej przyczyny, do uszkodzenia błon komórkowych hepatocytów dochodzi zazwyczaj w chorobach wątroby, które wiążą się ze zmniejszonym poziomem fosfolipidów, zmianą ich składu i/lub zmniejszeniem płynności błon. Zachwianie składu błon komórkowych hepatocytów prowadzi do zaburzeń funkcjonowania wątroby poprzez upośledzenie aktywności enzymów, receptorów i białek przenośnikowych związanych z błonami. W stanach przewlekłych może to prowadzić do zmiany metabolizmu kolagenu, co sprzyja pojawieniu się włóknienia i progresji do marskości wątroby.

 

Co wyróżnia fosfolipidy zawarte w preparacie Essentiale?
Essentiale forte zwiera wysoko oczyszczone fosfolipidy – o dużej zawartości fosfatydylocholiny (PC).
Essentiale forte ma 73-79 proc. fosfatydylocholiny, zaś suplementy diety zawierają zazwyczaj 20-30 proc. PC. Wysoka jakość oczyszczonej fosfatydylocholiny pozwala na osiągnięcie odpowiedniej dawki leczniczej najbardziej aktywnej klinicznie frakcji fosfatydylocholiny jaką jest DLPC. We wspieraniu regeneracji wątroby istotne jest, ile w preparacie znajduje się wysoko oczyszczonej fosfatydylocholiny, a nie mieszaniny lipidów, fosfolipidów lub niezbędnych fospolipidów.

 


SAPL.PCH.15.09.0739