Witamy na platformie
Wejście do serwisu dla farmaceutów Sanofidlaaptek.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.

Oświadczam, że jestem farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
TAK
NIE

W jakich popularnych dolegliwościach stosowana jest drotaweryna?

04-11-2015
Autor: 
Alicja Dusza

Co to jest drotaweryna? W jakich dolegliwościach stosowana jest najczęściej drotaweryna? Czy można bezpiecznie polecać drotawerynę osobom starszym?

Fot. Thinkstock / Getty Images

Co to jest drotaweryna?

Drotaweryna (łac. drotaverinum) to syntetyczna pochodna papaweryny. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie. Może być stosowana w skurczu mięśni gładkich zarówno pochodzenia nerwowego, jak i mięśniowego. Działanie rozkurczające drotaweryny nie zależy od rodzaju unerwienia oraz lokalizacji mięśni gładkich (przewód pokarmowy, układ moczowo-płciowy, układ krążenia oraz drogi żółciowe). Lek jest metabolizowany w wątrobie, wydalany jest głównie z żółcią i moczem1.

Drotaweryna jest pochodną izochinoliny wywierającą działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie wskutek zahamowania enzymu fosfodiesterazy IV (PDE4). Prowadzi to do zwiększenia stężenia cAMP w komórkach mięśni gładkich oraz do inaktywacji kinazy łańcucha lekkiego miozyny (MLCK) i powoduje w efekcie rozkurcz mięśniówki gładkiej. Drotaweryna hamuje enzym PDE4, równocześnie nie powodując hamowania izoenzymów: PDE3 (enzym wykazujący działanie w mięśniu sercowym oraz w komórkach mięśni gładkich naczyń krwionośnych) i PDE5. W rezultacie, drotaweryna wykazuje selektywne działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej bez poważnych działań niepożądanych ze strony układu krążenia2.

 

W jakich dolegliwościach stosowana jest najczęściej drotaweryna?

Drotaweryna stosowana jest u osób skarżących się na:

- stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicę dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie okołopęcherzykowe, zapalenie przewodów żółciowych, zapalenie brodawki Vatera,

- stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamicę nerkową, kamicę moczowodową, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz,

- bolesne miesiączkowanie,

- wspomagająco: w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit, zapaleniu okrężnicy, w stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki2.

 

Czy można bezpiecznie polecać drotawerynę osobom starszym?

W Charakterystyce Produktu Leczniczego No-Spa, którego substancją czynną jest drotaweryna, nie ma ograniczeń do stosowania leku ze względu na podeszły wiek. Zgodnie z ChPL, nie odnotowano interakcji pomiędzy drotaweryną a innymi lekami, z wyjątkiem lewodopy (leku stosowanego w chorobie Parkinsona). Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym podawaniu No-Spy i lewodopy, ze względu na zmniejszenie jej działania przeciwparkinsonowego oraz nasilenie drżeń i sztywności. Jest to jedyna zanotowana w ChPL interakcja lekowa drotaweryny.

Przed rozpoczęciem przyjmowania każdego leku z drotaweryną należy przeczytać jego ulotkę, aby poznać przeciwskazania do jego stosowania. Przeciwskazaniami do stosowania leku No-Spa u osób starszych są: nadwrażliwość na substancję czynną - drotawerynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu, ciężka niewydolność wątroby, nerek i serca oraz blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia. No-Spa nie powinna być stosowana u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, ze względu na znikomą obecność laktozy w tabletce (52 mg). Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów z niedociśnieniem2.

 

Czy drotawetyna może być stosowana u kobiet chorujących na zakażenie układu moczowego (ZUM)?

Zakażenie układu moczowego (ZUM) należy do najczęstszych chorób infekcyjnych3. To przypadłość, na którą częściej chorują kobiety niż mężczyźni. W ciągu życia u 20 proc. kobiet przynajmniej raz występuje zakażenie układu moczowego (50 razy częściej niż u mężczyzn). Większa częstość zachorowań wśród kobiet jest związana z budową anatomiczną – krótkszą cewką moczową oraz niewielką odległością pomiędzy odbytem a ujściem cewki. Wystąpieniu zakażenia układu moczowego u kobiety sprzyja również aktywność seksualna (możliwość wniknięcia bakterii do cewki moczowej w trakcie stosunku płciowego) oraz stosowanie w celu antykoncepcji środków plemnikobójczych, zwłaszcza w połączeniu z krążkiem pochwowym lub kapturkiem naszyjkowym. Z tych powodów u wielu kobiet zakażenie układu moczowego (zwykle pęcherza) występuje wielokrotnie, często kilka razy w ciągu roku, stanowiąc poważne utrudnienie codziennego życia. W takich przypadkach mówimy o nawracającym zakażeniu układu moczowego4.

Objawami ZUM są najczęściej: ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, konieczność częstego oddawania moczu oraz ból w dole brzucha4. Zgodnie z ChPL leku No-Spa, jednym z podstawowych wskazań do stosowania leku są stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych towarzyszące zapaleniu pęcherza moczowego oraz bolesnemu parciu na mocz. Dlatego No-Spa stanowi dobre uzupełnienie farmakoterapii zakażenia układu moczowego. Może przyczynić się do ustąpienia objawów znosząc bolesny skurcz towarzyszący zapaleniu pęcherza2.

 

Czy warto polecić drotawerynę pacjentowi wybierającemu się za granicę? Czy może być ona stosowana na tzw. biegunkę podróżnych?

Problem z biegunką podczas wakacyjnych podróży dotyka od 20 do 50 proc. turystów. Najcześciej dotyczy on wycieczek do krajów rozwijających się, przeważnie o niskim standardzie higienicznym. Pomimo starań o poprawę warunków sanitarnych, zagrożenie biegunką podróżnych w tych krajach nie zmieniło się w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Do zakażenia dochodzi najczęściej po spożyciu zanieczyszczonych mikrobiologicznie pokarmów i napojów, np. nieumytych warzyw czy owoców, czy wypiciu lokalnej wody. Objawy zazwyczaj zaczynają się nagle, w ciągu pierwszych 2 tygodni podróży i utrzymują się do kilku dni. Należą do nich: częste wodniste wypróżnienia, kurczowy ból brzucha, a niekiedy także gorączka, nudności i wymioty. Jako leczenie najczęściej stosuje się doustne płyny nawadniające zawierające glukozę oraz elektrolity, a w przypadku gdy objawy nie ustępują – antybiotyki5. Przy biegunce podróżnych, jako leczenie wspomagające, może być polecana także No-Spa, która likwiduje towarzyszące biegunce kurcze jelit i uśmierza ból2.


Bibliografia

1. Drotaweryna (opis profesjonalny). Baza leków Medycyny Praktycznej. http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=253 (data dostępu: 19.10.2015).

2. Charakterystyka Produktu Leczniczego leku No-Spa z 10/2019.

3. Kiliś-Pstrusińska K. Zakażenia układu moczowego. Praktyka Lekarska. Zeszyty specjalistyczne 2012;72 (9):5-13. http://praktykalekarska.com/img/cms/Zeszyt%20zakazenia%20ukladu%20moczow... (data dostępu: 19.10.2015).

4. Drabczyk R. Zakażenie układu moczowego. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu... (data dostępu: 19.10.2015).

5. Wroczyńska A. Biegunka podróżnych. http://zdrowiewpodrozy.mp.pl/problemy/65382,biegunka-podroznych (data dostępu: 19.10.2015).

 

MAT-PL-2000832-1.0-09.2020