Witamy na platformie
Wejście do serwisu dla farmaceutów Sanofidlaaptek.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.

Oświadczam, że jestem farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
TAK
NIE

Gdy mężczyznę boli brzuch

10-12-2015

Fot. Thinkstock / Getty Images

Autor: 
Edyta Hetmanowska

Czym różni się ból brzucha u mężczyzn od bólu brzucha u kobiet z punktu widzenia dietetyka? Jakie leki są skuteczne na ból brzucha wywołany złą dietą i stresem? Na te pytania odpowiedzi udzieli  dietetyk, dr n. farm. Magdalena Makarewicz-Wujec z Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Jakie są główne przyczyny bólu brzucha u mężczyzn i u kobiet, z którymi spotyka się Pani w swojej praktyce zawodowej?

U większości kobiet bóle brzucha są przede wszystkim bólami menstruacyjnymi, chociaż zdarzają się również bóle związane ze stresem lub trawieniem. U mężczyzn zdecydowanie najczęstszymi przyczynami bólów brzucha są stres oraz błędy żywieniowe. Mężczyźni mają też inne podejście do zdrowia niż kobiety, co warunkuje także postępowanie w sytuacji wystąpienia bólu brzucha. Kobiety w tym przypadku mają większą wiedzę dotyczącą jego leczenia, mężczyźni natomiast przyjmują strategię przeczekania problemu.

 

Powiedziała Pani, że w przypadku mężczyzn to stres i błędy żywieniowe są głównymi przyczynami bólu brzucha, z którymi spotyka się dietetyk.  Czy może Pani rozwinąć ten temat?

Błędy żywieniowe polegają na nieprzekładaniu wiedzy na nawyki. Mężczyźni wiedzą, że jedzenie typu fast food nie jest zdrowe, że nie powinni jeść słodyczy w dużych ilościach, ale sięgają po te produkty dosyć często. Z drugiej strony, nieregularność związana z trybem życia, a więc mała liczba posiłków w ciągu dnia, czyli 1–2 duże posiłki zamiast zalecanych 5 mniejszych, powodują, że przewód pokarmowy nie jest w stanie pracować tak, jak powinien. W związku z tym zaburzone jest perystaltyka przewodu pokarmowego, czyli fizjologiczna ruchomość jelit. Efektem jest ból, wzdęcia, przelewania. Stres wybija się jako główna przyczyna, która kształtuje niewłaściwe nawyki i sama w sobie jest przyczyną bólu brzucha. Nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych powoduje dolegliwości, które jako jedna z wielu ważnych przyczyn może doprowadzić do objawów zespołu jelita drażliwego.

 

Jak mężczyźni radzą sobie z bólem brzucha spowodowanym stresem i błędami żywieniowymi?

Mężczyźni na ogół przyjmują strategię przeczekania. Pytają też kobiety, co mają robić w takiej sytuacji. Rzadziej niż kobiety sięgają po leki, a ich wybór jest często przypadkowy. Nie do końca rozróżniają, który lek powinien być w tej sytuacji zaaplikowany. Sięgają zwykle po ogólne leki przeciwbólowe, które często nie mają wskazań w bólach brzucha. Ich wiedza na temat stosowania leków jest dużo mniejsza niż kobiet. To wiąże się m.in. z tym, że kobiety często cierpią na bóle menstruacyjne i od lekarza ginekologa otrzymują porady jakie leki stosować na te dolegliwości oraz czy i jak łączyć leki rozkurczowe z przeciwbólowymi. Mężczyźni tej wiedzy nie posiadają.

 

Jakie leki w przypadku bólu brzucha będą właściwe dla mężczyzn?

Tu nie ma rozróżnienia na damskie czy męskie leki. Najczęściej rekomendowane są leki rozkurczowe lub przeciwbólowe, które różnią się mechanizmem działania. Leki spazmolityczne działają rozkurczowo na mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz dróg moczowo-płciowych. Wbrew wielu opiniom, nie są one stosowane tylko w bólach menstruacyjnych u kobiet. Natomiast leki przeciwbólowe działają na poziomie układu nerwowego, czyli wyhamowania syntezy prostaglandyn w układzie nerwowym. To więc zupełnie inny mechanizm działania.

 

Co można zalecić pacjentowi poza leczeniem farmakologicznym?

Długofalowo warto zmienić nawyki żywieniowe. Należy unikać produktów, które najczęściej są przyczyną bólu brzucha, a także mało wartościowych posiłków z dużą ilością tłuszczów, często pozbawionych błonnika pokarmowego, który odpowiedzialny jest za perystaltykę jelit. Ponadto należy wyeliminować konsumowanie posiłków w pośpiechu. Trzeba też pamiętać o najważniejszym, pierwszym posiłku, czyli śniadaniu. Jeśli nie jemy śniadania, zastanówmy się, dlaczego tego nie robimy i próbujmy to zmienić.

 


MAT-PL-2000829-1.0-09.2020