Jaki jest mechanizm działania drotaweryny, jakie są wskazania i przeciwskazania do stosowania? O tym w rozmowie z Iwoną Schymallą mówi farmakolog dr Jarosław Woroń.

Fot. Thinkstock / Getty Images
Jaki jest mechanizm działania drotaweryny?
Drotoweryna jest lekiem z grupy spazmolityków muskulotropowych, czyli lekiem, który poprzez zmianę gospodarki wapniowej w komórce powoduje rozkurcz mięśniówki gładkiej. Jest to lek, który może być wykorzystywany z powodzeniem we wszystkich stanach, w których mięśniówka gładka ulega obkurczeniu, czyli przy różnego typu bólach brzucha, stanach skurczowych przewodu pokarmowego, dróg żółciowych czy również moczowych. U kobiet - w zakresie bólów brzucha związanych m.in. z zespołem bolesnego miesiączkowania, często w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi.
Jakie są najważniejsze różnice między drotaweryną a innymi substancjami, które mają działanie rozkurczowe?
Różnica jest taka, że w zakresie możliwości wystąpienia efektu rozkurczowego możemy go realizować w trzech różnych mechanizmach, według leków dostępnych na rynku farmaceutycznym. Pierwszy, o którym już wspomniałem, to mechanizm bezpośredniego wpływu na mięśniówkę. Inny mechanizm to efekt działania poprzez zahamowanie układu cholinergicznego. Tak działa butylobromek hioscyny. W warunkach polskich to skopolan lub buscopan. Następny, bardzo unikalny mechanizm działania, który dotyczy metamizolu czyli pyralginy, to ośrodkowy mechanizm związany z zahamowaniem wychwytu zwrotnego adenozyny w strukturach ośrodkowego układu nerwowego.
Jaki jest profil bezpieczeństwa drotaweryny?
Jeżeli chodzi o profil bezpieczeństwa drotaweryny, to w wyniku wybiórczego mechanizmu działania, w dawkach terapeutycznych jest to lek bezpieczny. Może on być stosowany zarówno w populacji pacjentów psychiatrycznych, jak również w grupie pacjentów geriatrycznych, z niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Tutaj głównie przeciwwskazaniami do stosowania drotaweryny są reakcje nadwrażliwości na zawartą w leku substancję czynną. W dawkach terapeutycznych zwykle nie obserwuje się oczywiście działań niepożądanych związanych z koniecznością odstawienia leku czy ewentualnych cięższych powikłań, które mogą dotyczyć stosowania innych leków. Jeśli zaś mówimy o lekach działających w układzie cholinergicznym i o wspomnianym przeze mnie butylobromku hioscyny, to jednak mała wybiórczość tych leków w stosunku do receptorów cholinergicznych może powodować o wiele częstsze działania niepożądane.
Pan Doktor już o tym mówił, ale usystematyzujmy: jakie są wskazania do stosowania drotaweryny?
Wskazaniami do stosowania drotaweryny są stany skurczowe mięśniówki gładkiej. Są to różnego typu stany skurczowe w przewodzie pokarmowym, bóle kolkowe, stany skurczowe związane z dysfunkcją dróg żółciowych czy ewentualnie także stany skurczowe dróg moczowych (m.in. napad kolki nerkowej, czy sytuacja, gdy pacjent cierpi z powodu kamicy moczowej) oraz zespoły bolesnego miesiączkowania. Tutaj oczywiście spazmolityki, a w szczególności drotaweryna, powinny być stosowane jednak w połączeniu z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Dlatego, że uzupełniają one swoje działanie w tym wskazaniu.
Jakie są, jeśli są, przeciwwskazania do stosowania drotaweryny?
Generalnie w praktyce klinicznej w dawkach terapeutycznych, czyli takich, które są opisane w charakterystyce produktu leczniczego, raczej nie stwierdza się ich dużo. W moim odczuciu jest tu przede wszystkim nadwrażliwość na substancję czynną. Ona zdarza się niezwykle rzadko. Przeciwskazaniem jest także ciężka niewydolność nerek, wątroby i serca.
SAPL.DRT.15.08.0538