Witamy na platformie
Wejście do serwisu dla farmaceutów Sanofidlaaptek.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.

Oświadczam, że jestem farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
TAK
NIE

Drotaweryna – bezpieczeństwo leku

07-08-2015
Autor: 
Iwona Schymalla

 

Jaki jest mechanizm działania drotaweryny, jakie są wskazania i przeciwskazania do stosowania? O tym w rozmowie z Iwoną Schymallą mówi farmakolog dr Jarosław Woroń. 

Fot. Thinkstock / Getty Images

 

Jaki jest mechanizm działania drotaweryny?

Drotoweryna jest lekiem z grupy spazmolityków muskulotropowych, czyli lekiem, który poprzez zmianę gospodarki wapniowej w komórce powoduje rozkurcz mięśniówki gładkiej. Jest to lek, który może być wykorzystywany z powodzeniem we wszystkich stanach, w których mięśniówka gładka ulega obkurczeniu, czyli przy różnego typu bólach brzucha, stanach skurczowych przewodu pokarmowego, dróg żółciowych czy również moczowych. U kobiet - w zakresie bólów brzucha związanych m.in. z zespołem bolesnego miesiączkowania, często w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi.

 

Jakie są najważniejsze różnice między drotaweryną a innymi substancjami, które mają działanie rozkurczowe?

Różnica jest taka, że w zakresie możliwości wystąpienia efektu rozkurczowego możemy go realizować w trzech różnych mechanizmach, według leków dostępnych na rynku farmaceutycznym. Pierwszy, o którym już wspomniałem,  to mechanizm bezpośredniego wpływu na mięśniówkę. Inny mechanizm to efekt działania poprzez zahamowanie układu cholinergicznego. Tak działa butylobromek hioscyny. W warunkach polskich to skopolan lub buscopan. Następny, bardzo unikalny mechanizm działania, który dotyczy metamizolu czyli pyralginy, to ośrodkowy mechanizm związany z zahamowaniem wychwytu zwrotnego adenozyny w strukturach ośrodkowego układu nerwowego.

 

Jaki jest profil bezpieczeństwa drotaweryny?

Jeżeli chodzi o profil bezpieczeństwa drotaweryny, to w wyniku wybiórczego mechanizmu działania, w dawkach terapeutycznych jest to lek bezpieczny. Może on być stosowany zarówno w populacji pacjentów psychiatrycznych, jak również w grupie pacjentów geriatrycznych, z niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Tutaj głównie przeciwwskazaniami do stosowania drotaweryny są reakcje nadwrażliwości na zawartą w leku substancję czynną. W dawkach terapeutycznych zwykle nie obserwuje się oczywiście działań niepożądanych związanych z koniecznością odstawienia leku czy ewentualnych cięższych powikłań, które mogą dotyczyć stosowania innych leków. Jeśli zaś mówimy o lekach działających w układzie cholinergicznym i o wspomnianym przeze mnie butylobromku hioscyny, to jednak mała wybiórczość tych leków w stosunku do receptorów cholinergicznych może powodować o wiele częstsze działania niepożądane.

 

Pan Doktor już o tym mówił, ale usystematyzujmy: jakie są wskazania do stosowania drotaweryny?

Wskazaniami do stosowania drotaweryny są stany skurczowe mięśniówki gładkiej. Są to różnego typu stany skurczowe w przewodzie pokarmowym, bóle kolkowe, stany skurczowe związane z dysfunkcją dróg żółciowych czy ewentualnie także stany skurczowe dróg moczowych (m.in. napad kolki nerkowej, czy sytuacja, gdy pacjent cierpi z powodu kamicy moczowej) oraz zespoły bolesnego miesiączkowania. Tutaj oczywiście spazmolityki, a w szczególności drotaweryna, powinny być stosowane jednak w połączeniu z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Dlatego, że uzupełniają one swoje działanie w tym wskazaniu.

 

Jakie są, jeśli są, przeciwwskazania do stosowania drotaweryny?

Generalnie w praktyce klinicznej w dawkach terapeutycznych, czyli takich, które są opisane w charakterystyce produktu leczniczego, raczej nie stwierdza się ich dużo. W moim odczuciu jest tu przede wszystkim nadwrażliwość na substancję czynną. Ona zdarza się niezwykle rzadko. Przeciwskazaniem jest także ciężka niewydolność nerek, wątroby i serca.

 MAT-PL-2000825-1.0-09.2020