Witamy na platformie
Wejście do serwisu dla farmaceutów Sanofidlaaptek.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.

Oświadczam, że jestem farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
TAK
NIE

Co zaproponować pacjentce, która skarży się na bolesne miesiączki?

10-11-2015

Autor: 
Alicja Dusza

Do apteki zgłasza się młoda ok. 18-letnia pacjentka, która skarży się na silne bóle menstruacyjne. Jak tłumaczy, żadne tabletki przeciwbólowe jej nie pomagają. Co w takiej sytuacji może zaproponować farmaceuta?

 

Farmaceuta może zaproponować zastosowanie leku zawierającego drotawerynę, która ma inny mechanizm działania niż substancje zawarte w lekach przeciwbólowych.

 

W 2004 roku przeprowadzono wieloośrodkowe, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, w którym pacjentki sprawdzały skuteczność i bezpieczeństwo drotaweryny i ibuprofenu w bolesnym miesiączkowaniu. Badanie przeprowadzili polscy naukowcy: Romuald Dębski, Tomasz Niemiec, Marzena Mazurek, Marzena Dębska. W badaniu „DOROTA” porównywano skuteczność i tolerancję 80 mg drotaweryny i 400 mg ibuprofenu u pacjentek z pierwotnie bolesnymi miesiączkami. Pierwotne bolesne miesiączkowanie definiuje się jako odczuwanie bolesnych skurczów w podbrzuszu o różnym natężeniu, które pojawiają się w czasie miesiączki, a nie są przyczyną żadnej zmiany patologicznej. Przypadłość ta dotyczy około 40-50% miesiączkujących kobiet. Badanie DOROTA zostało przeprowadzone w ciągu dziewięciu miesięcy w 11 ośrodkach badawczych w Polsce na grupie 345 kobiet w wieku od 18 do 35 lat. Badane pacjentki skarżyły się na dolegliwości bólowe w czasie menstruacji występujące co najmniej przez ostatnie 6 miesięcy oraz na bóle o umiarkowanym lub silnym nasileniu przez ostatnie trzy cykle. Pacjentki miesiączkowały regularnie (co 25-35 dni), a przed włączeniem ich do badania wykluczono ciążę. Pacjentkom podawano 80 mg drotaweryny lub 400 mg ibuprofenu. Miały one ocenić intensywność bólu na początku jego wystąpienia, a potem po 0,5; 1; 2; 3; 4; 5 i 6 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki leku. Jednocześnie kobiety biorące udział w badaniu miały ocenić skuteczność leku. Wyniki badań potwierdziły, że drotaweryna w dawce 80 mg jest lekiem skutecznym, ale wolniej działającym niż ibuprofen w dawce 400 mg w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych. Oba leki były przez pacjentki dobrze tolerowane, a zgłaszane działania uboczne były wcześniej znane jako reakcje na lek lub spodziewane dolegliwości przy bolesnych miesiączkach. 41,8% pacjentek oceniło pozytywnie stosowanie drotaweryny (lek bardzo skuteczny/dobry), ibuprofenowi ocenę taką przyznało 68,6% badanych. Dlatego jeśli pacjentka mówi, że nie pomagają jej leki przeciwbólowe, można polecić lek zawierający drotawerynę. Drotaweryna działa selektywnie na ból menstruacyjny, który jest związany ze skurczem mięśniówki gładkiej w obrębie jamy brzusznej. Warto podkreślić, że w przypadku drotaweryny w ChPL odnotowuje się o wiele mniej działań niepożądanych i interakcji z innymi lekami, niż w przypadku ChPL leków przeciwbólowych, które mają działanie ogólnoustrojowe.

 


 

Źródła:

1. Dębski R. Porównanie skuteczności i tolerancji 80mg drotaweryny i 400mg ibuprofenu u pacjentek z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem – badanie DOROTA. Ginekol Pol. 2007; 78: 933-938.

2. Charakterystyka Produktu Leczniczego No-Spa z 09/2015.

3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ibalgin Maxi z 01/2015.

 

SAPL.DRT.15.10.0865