Witamy na platformie
Wejście do serwisu dla farmaceutów Sanofidlaaptek.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.

Oświadczam, że jestem farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.
TAK
NIE

Ból w ciąży – jakie leki można stosować w czasie ciąży?

30-06-2015

Autor: Iwona Schymalla

Czy kobieta w ciąży może przyjmować leki przeciwbólowe? Jakie? Jakie leki są bezpieczne dla ciężarnych? Iwona Schymalla pyta o to ginekolog dr n. med. Agnieszkę Timorek-Lemieszczuk.

Pani doktor, z jakimi rodzajami bólu kobiety najczęściej zgłaszają się do ginekologa?

Ból zlokalizowany w podbrzuszu to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości zgłaszanych w gabinecie ginekologicznym. Jogo przyczyny są odmienne w zależności od okresu życia kobiety. U kobiet miesiączkujących są to często bóle owulacyjne, związane z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku. Bóle te występują w połowie cyklu miesiączkowego. Drugim rodzajem bólu w tej grupie pacjentek, szczególnie u tych bardzo młodych, jest ból menstruacyjny, rozpoczynający się w pierwszym dniu krwawienia, trwający ok. 2-3 dni. U kobiet w okresie pomenopauzalnym, ból zlokalizowany w podbrzuszu może być jednym z pierwszych objawów chorób narządu rodnego.

Co może być powodem bólu u kobiety w ciąży?

Kobiety w ciąży najczęściej zgłaszają bóle o charakterze skurczowym. W zależności od okresu ciąży bóle mogą sygnalizować zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem. Innym przykładem może być ból wskazujący na ciążę pozamaciczną, skręconą (pękniętą) torbiel jajnika, uwięźniętą macicę w miednicy mniejszej, czy też związany z powiększaniem się mięśnia macicy przez rosnącą ciążę. Ponadto pacjentki w ciąży zgłaszają dolegliwości bólowe charakteryzujące choroby dróg żółciowych oraz dróg moczowych.

Czy kobiety w ciąży mogą zażywać leki przeciwbólowe?

W okresie ciąży jakikolwiek lek można przyjmować tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Istnieje specjalna klasyfikacja dotycząca leków stosowanych w ciąży, określająca ryzyko uszkodzenia płodu w wyniku działania laku, który przyjęła kobieta będąca w ciąży. Istnieją leki oceniane jako bezpieczne, jak i leki zupełnie zabronione. Jednym z leków, który można przyjmować w ciąży jest No-Spa-oczywiście doraźnie, ze wskazań lekarskich oraz po wcześniejszej konsultacji.

Czy można uogólnić i powiedzieć, że No-Spa jest bezpiecznym lekiem przeciwbólowym?

To potoczne rozumienie działania leku rozkurczowego, którego efektem jest brak bólu. No-Spa działa w zupełnie innym mechanizmie niż typowe leki przeciwbólowe, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie. Zatem trudno do końca nazwać ją lekiem przeciwbólowym.
Porównując wiedzę na temat działań niepożądanych oraz przeciwwskazań klasycznych leków przeciwbólowych (z grupy tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych) z lekami
rozkurczowymi takich jak No-Spa- porównanie wypada zdecydowanie na korzyść leku rozkurczowego (No-Spa).

Czy są jeszcze jakieś inne zalety No-Spy, które są ważne z perspektywy lekarza praktyka?

Dla mnie olbrzymią zaletą No-Spy jest praktycznie brak jej interakcji lekowych. Jedyna interakcja, o której wiemy, z lewodopą, dotyczy niewielkiej grupy pacjentek. Nie spotkałam się także w mojej praktyce z przedawkowaniem No-Spy.

Pani doktor, a jakie mogą być inne zastosowania No-Spy w ginekologii?

Stosujemy No-Spę głównie w bolesnym miesiączkowaniu.


MAT-PL-2000821-1.0-09.2020